Jak sadzić drzewka owocowe?

0
2441
Rate this post

Kiedy i jak sadzić drzewka owocowe – krótki poradnik.

Ogrodnictwo to hobby wielu ludzi. Dzięki temu zajęciu można zrelaksować się, odpocząć, odprężyć, jak również zdobyć pewne doświadczenie oraz umiejętności. Jedną z czynności wykonywanych w ogrodzie jest sadzenie drzewek. Pomysł ten daje wiele korzyści. W okresie kwitnienia drzewka te dają wiele dobrych, smacznych oraz sprawdzonych produktów. Zatem jak sadzić drzewka owocowe? Na co zwrócić szczelną uwagę? Kiedy najlepiej rozpocząć działania?
Najlepszym okresem na sadzenie tego rodzaju roślin jest jesień lub wczesna wiosna. Jest to zalecenie, które należy stosować w przypadku młodych sadzonek z tzw. odkrytymi korzeniami. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również sadzenie upraw kilkuletnich – znajdują się one zazwyczaj w donicach. Okres ich obsiewania przypada właściwie na cały rok. Jak więc widać okres sadzenia ściśle uzależniony jest od rodzaju uprawy oraz jej szczególnych wymogów.
Jak sadzić drzewka owocowe?
Tego rodzaju czynność nie wymaga specjalnych umiejętności ogrodniczych. Niemalże każdy jest w stanie poradzić sobie z tym działaniem. Warto jednak poznać kilka podstawowych kroków.
Pierwszym nich jest przygotowanie podłoża pod roślinę. Warto tu zadbać od odpowiednią glebę, wybór miejsca nasłonecznionego, jednak nie wystawionego na stałą ekspozycję promieni. Stanowisko powinno zostać odpowiednio przekopane i użyźnione. Kolejnym krokiem jest wykopanie odpowiedniej wielkości dołka oraz spulchnienie go. Kolejną, bardzo ważną fazą jest usunięcie uschniętych, chorych lub połamanych korzeni, a następnie usadowienie podziemnej części w dołku. Do końcowych etapów należy zakopanie drzewka, a właściwie jego podziemnej części, jak również obfite podlanie sadzonki.