Jak chronić czereśnie przed szpakami?

0
2259
Rate this post

Jak chronić czereśnie przed szpakami – wielkimi łasuchami?

Szpaki uwielbiają smak czereśni. Wpadają na drzewo pełne owoców i zajadają się słodkim, soczystym miąższem. Potrafią zniszczyć cały plon zaledwie w kilka dni. Trzeba zatem chronić owoce przed tymi szkodnikami. Jest wiele sposobów na te ptaki. Są armatki hukowe, migające światła, urządzenia dźwiękowe i siatki.
Jak chronić czereśnie przed szpakami bez ponoszenia kosztów?
Starym i dosyć dobrym sposobem było zakrywanie całej korony drzewa czereśniowego złączonymi nieużywanymi już firankami. Jednak często ulegały one uszkodzeniom. Puszczały nitki i tworzyły się w firankach dziury.
Szpaki zawsze te otwory znajdywały i zachłannie dopadały do czereśni. Ptaki nie zjadały całych owoców. Dziobnęły tu, dziobnęły tam i zostawiały „nagryzione” czereśnie na szypułkach.
Wiele owoców pospadało na ziemię. Tworzyły w ten sposób raj dla os, które stanowiły zagrożenie dla osób chodzących na bosaka. O ukąszenie przez owada było wówczas bardzo łatwo.
Potrzeba matką wynalazków
Szukano innowacyjnych rozwiązań, które mogłyby chronić czereśnie przed szpakami znacznie skuteczniej. Wymyślono hukowe armatki, urządzenia dźwiękowe oraz siatki.
Armatki odstraszające hukiem są zasilane gazem, takim samym, jakiego używamy w kuchni do gotowania potraw, czyli propan-butan. Po ustawieniu częstotliwości napływu gazu do komory armatka wytwarza huk. Dzieje się tak, gdy komora wypełniała się całkowicie gazem.
Hałas płoszy szpaki. Tak samo, jak skwirk ptaka drapieżnego. Urządzenie dźwiękowe za pomocą fotokomórki wyczuwa przelatującego ptaka. Włącza się wówczas dźwięk np. jastrzębia. Szpaki wolą opuścić takie miejsce jak najszybciej.
Siatki to ulepszona wersja firanek. Są mocne i trwałe. Szpakom trudno jest dostać się pod siatkę, gdyż sięga ona aż do podłoża. Ptak ma całkowicie odcięty dostęp do czereśni.