Jaki nawóz do trawy na wiosnę?

0
2732
Rate this post

Jaki nawóz do trawy na wiosnę?

Jedną z podstawowych prac, jaką przeprowadza się w ogrodzie podczas wiosny, jest oczywiście nawożenie trawnika. Jak się jednak tym zająć? Przed rozpoczęciem prac należy oczywiście zainwestować w jakiś porządny, wysokojakościowy i sprawdzony nawóz, który odpowiednio wpłynie na rozwój trawy i wszelkich występujących w niej roślinności. Ten preparat trzeba właściwie wybierać. Jaki nawóz do trawy na wiosnę sprawdzi się zatem najlepiej i po czym go poznać?

Wskutek bardzo ciężkich warunków atmosferycznych charakterystycznych dla pory zimowej ziemi zaczyna brakować różnych składników, zwłaszcza składników mineralnych. Na samym początku wiosny będzie w niej brakować przede wszystkim azotu, a to on sprawia, że trawnik staje się mocny, żywy i zielony. Dobre nawozy powinny być też bogate w inne wartościowe składniki mineralne. Na pewno muszą zawierać spore ilości fosforu, który z kolei oddziałuje bezpośrednio na system korzeniowy i stymuluje jego rozwój, doprowadzając tym samym do szybszego wzrostu trawy. Kolejny ważny minerał to potas. On natomiast dba o to, by trawa występująca na całej posesji rosła zdrowo i była odporna na różnego rodzaju choroby, przesuszenia czy nawet przymrozki.

Jaki nawóz do trawy na wiosnę? Na pewno ten, który będzie bogaty w wyżej wymienione składniki. Ogólnie rzecz biorąc każdy, kto chce zająć się nawożeniem ogrodu, ma do wyboru dwie podstawowe opcje. Może odżywić trawnik przy pomocy gotowego preparatu ze sklepu ogrodniczego albo zastosować nawóz „domowy”, czyli po prostu kompost.