Pielęgnacja trawnika po zimie

0
1235
Rate this post

Pielęgnacja trawnika po zimie

Zima jest trudnym czasem dla wszelkiego rodzaju roślinności. Zawsze negatywnie wpływa ona na stan i wygląd trawnika, dlatego gdy tylko minie, trzeba na nowo zająć się ogrodem i zrobić to porządnie oraz skrupulatnie. Pielęgnacja trawnika po zimie zawsze będzie uwzględniać kilka podstawowych kroków. Trzeba je przeprowadzać po sobie, aby efekt końcowy był jak najlepszy, a trawnik bardzo szybko na nowo się zazielenił i znów stał się ozdobą całej posesji!

Oczywiście nikt nie powinien od razu po zimie zajmować się nawożeniem trawnika. Najpierw trzeba się do tego przygotować, przeprowadzając typowe (i niestety dość żmudne_ prace pielęgnacyjne. Murawę na pewno wypadałoby dokładnie i nawet kilkukrotnie wyczesać. Następnie konieczne jest przeprowadzenie aeracji, która polega na napowietrzaniu gleby. Małe, ale dość głębokie otworki można wykłuć w ziemi przy pomocy zwykłych widełek. Ten zabieg sprawi, że murawa będzie lepiej „oddychać”, dzięki czemu zacznie bez trudu chłonąć wodę oraz wszelkie docierające do niej substancje odżywcze, a także i tlen.

Pielęgnacja trawnika po zimie musi być też dopasowana do stanu konkretnego trawnika. Jeżeli występują w nim jakiekolwiek braki, trzeba je uzupełnić poprzez dosianie nowej trawy. Takie puste miejsca wcześniej należy oczywiście rozpulchnić i dopiero potem równomiernie zasiać na nich nową trawę. Jeżeli natomiast trawnik ma brzydką i pofałdowaną powierzchnię, warto go przewałkować. Dzięki temu momentalnie się go wygładzi, a to oczywiście korzystnie wpłynie na jego prezencję.