Otwórz się na przestrzeń – wysoki sufit nad salonem, moda czy funkcjonalny smaczek?

0
51
Dom przy Olchowej 12
4.5/5 - (2 votes)

W projektowaniu budynków jednorodzinnych można zauważyć tendencję do otwierania przestrzeni nad strefą dzienną, aż po sam dach. Jak otwarty sufit wpływa na komfort mieszkania? Z pewnością otwarta przestrzeń tworzy wrażenie większego i wyższego pomieszczenia, co wpływa na poczucie przestronności. Wielu wymaga od takiego rozwiązania, aby mieszkanie było funkcjonalne, przestronne i ustawne, co daje komfort i możliwość pełnego relaksu. Jakie są plusy i minusy otwartego sufitu nad salonem?

 Dom przy Olchowej 12

Dom przy Olchowej 12

Salon aż po sam dach – nowocześnie, przestronnie, z klasą.

Wielu zdecydowanych inwestorów bardzo sobie ceni domy, w których występują zróżnicowane poziomy sufitu, szczególnie gdy w wystroju wnętrza dominuje nowoczesny pazur, minimalizm dekoracyjny, oparty kontrastach bieli i czerni oraz prostocie formy. Taki trend jest szczególnie obecny wśród tych, którzy decydują się na przekształcenie starej stodoły w dom mieszkalny, pozostawiając przestrzeń nad salonem otwartą. Taki zabieg pozwala zachować rustykalną atmosferę i nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Dzięki temu nasze pomieszczenia zyskują dynamiczny charakter. Część sypialniana zostaje tradycyjnie przykryta stropem, gdyż w przypadku tej strefy otwieranie sufitu aż po sam dach nie ma najmniejszego sensu. Wybierając jednak otwartą przestrzeń nad salonem, uzyskujemy dużą i wolną przestrzeń.
Występują przynajmniej dwa układy wnętrza, w których warto zastosować otwarty sufit. Zaznaczyć trzeba, że zdecydowanie bardziej nadają się do takich aranżacji projekty domów parterowych. Wśród gotowych rozwiązań znajdziemy takie, które posiadają antresolę, pełniąca funkcję dekoracyjną, lub mieszczącą pomieszczenia mieszkalne. W takich domach strych przeznaczony jest na dodatkowe sypialnie, lub gabinet. Drugim wariantem, tańszym i prostszym w wykonaniu, jest czysto estetyczne otwarcie sufitu po sam dach, nad częścią dzienną parteru. Taki zabieg architektoniczny powinien iść z odpowiednio dobraną stolarką okienną w części salonowej. Przeszklenia powinny być proporcjonalnie powiększone i dobrane do rozmiarów pokoju dziennego.

 Dom przy Olchowej 12

Dom przy Olchowej 12

Otwarty sufit, powiększony salon – jak efektownie zaaranżować wnętrze?

Mieszkanie można ozdobić dużymi sofami lub narożne kanapy, które idealnie wkomponują się w charakter przestronnego wnętrza. Takie meble nie zagracą wnętrza, lecz stylowo je ozdobią, podnosząc walory odpoczynku. Kiedy realizujemy projekty domów z antresolą, ciekawym elementem mogą być również wyeksponowane w salonie schody, które stanowią efektowny akcent w aranżacji wnętrza. Takie schody nadają wnętrzu odpowiedni dostojności, podkreślając unikalny charakter reprezentacyjnej przestrzeni. Pozwalają również na oszczędność miejsca, które wcześniej zajmowały ścianki działowe, czy wydzielone osobno klatki schodowe. Podwyższenie salonu pozwala na zachowanie ładnych proporcji, a przestrzeń nadwieszona stanowi z jednej strony dodatkową ozdobę, a w innym przypadku funkcjonalne połączenie z dodatkowymi pomieszczeniami mieszkalnymi.

Co może przeszkadzać w otwartym suficie?

Nie można całkowicie wyeliminować niuansów, które mogą się okazać minusami takiego wnętrza. Otwarta przestrzeń nad salonem sprzyja utracie ciepła poprzez przemieszczanie się go ku górze. Brak osobnej, wydzielonej klatki schodowej może powodować problemy akustyczne. Koszt wykonania eleganckich schodów, które ozdobią reprezentacyjna część dzienną również może być barierą dla niektórych inwestorów. Jeśli stawiamy na maksymalną ekonomię realizacji inwestycji, to projekty domów z antresolą bez wątpienia nie należą do tych najtańszych. Musimy się przygotować na wydatki związane z powiększonymi przeszkleniami oraz wspomnianym już wykonaniem schodów na górne piętro.
Wadą otwartego sufitu jest również to, że dźwięki i zapachy z dolnego poziomu przenoszą się na górę, co może być uciążliwe dla domowników.
Już na etapie, w którym wybieramy projekty domów, warto rozważyć wszystkie plusy i minusy, aby później nie żałować podjętych decyzji. Salon z otwartą po dach przestrzenią daje wiele możliwości aranżacyjnych i pozwala na efektowne doświetlenie strefy dziennej, jednak nie można zapominać o funkcjonalności wnętrza. Podejmując decyzją warto uwzględnić szeroki kompromis pomiędzy nowoczesną estetyką, potrzebami mieszkańców dotyczącymi prywatności oraz ogólnym komfortem użytkowania.