Jak składować i wykorzystać drewno z wiosennych porządków w ogrodzie?

0
146
4.7/5 - (4 votes)

Koniec lutego oznacza zakończenie okresu wycinki w lasach ze względu na rozpoczynający się okres godowy ptaków. Wraz z nadchodzącą wiosną, działkowcy i ogrodnicy przygotowują swoje sekatory, pilarki i brzeszczoty do przycinania drzew i krzewów. Jest to, obok późnej jesieni, najlepszy czas na takie prace. W efekcie wielu z nas stanie się właścicielami sporej ilości drewna i gałęzi. Jak najlepiej wykorzystać i przechować te materiały?

1. Wybór odpowiedniego miejsca do przechowywania

Największym wrogiem drewna jest wilgoć, która powoduje, że drewno słabo się pali, dymi i tworzy osad w przewodach kominowych. Aby ochronić drewno przed wilgocią, należy:

  • Przechowywać je na podwyższeniu (np. na paletach), bez bezpośredniego kontaktu z wilgotnym podłożem
  • Zapewnić suche i dobrze wentylowane miejsce, najlepiej pod wiatą lub zadaszeniem
  • Układać drewno z przestrzeniami między poszczególnymi kawałkami, co zapewni właściwą cyrkulację powietrza i zapobiegnie gniciu

2. Sezonowanie drewna

Czas przechowywania drewna zależy od jego planowanego zastosowania:

  • Do rekreacyjnego ogniska można wykorzystać każde względnie suche drewno bez wcześniejszego sezonowania
  • Do ogrzewania w piecach lub kominkach drewno najlepiej suszyć minimum 6 miesięcy, a idealnie 1-2 lata
  • Miękkie drewno (np. brzoza) schnie szybciej, podczas gdy twarde gatunki (dąb, buk) wymagają dłuższego czasu

3. Rozdrabnianie drewna przy użyciu rębaka

Rozdrobnione drewno zajmuje mniej miejsca niż całe konary. Zamiast męczącego ręcznego rąbania, warto zastosować rębak do drewna. Te urządzenia, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie są przeznaczone wyłącznie dla profesjonalnych drwali.

Na rynku dostępne są różne modele rębaków o odmiennych typach zasilania. Ich regulowane ostrza pozwalają kontrolować rozmiar rozdrobnionego materiału. Dzięki rębakowi możemy przetworzyć nieforemne gałęzie i odpady drewniane na praktyczne zrębki, które można wykorzystać:

  • W ogrodnictwie jako materiał do nawożenia
  • Do produkcji pelletu lub brykietu (więcej informacji poniżej)
  • Do wysypywania ogrodowych i parkowych ścieżek
  • Jako izolację lub surowiec do produkcji płyt drewnopochodnych

4. Produkcja paliw drewnopochodnych

Jeśli zależy nam na efektywnym ogrzewaniu z wykorzystaniem własnego drewna, warto rozważyć produkcję paliw drewnopochodnych:

4.1. Brykiety

Brykiety to sprasowana biomasa w formie prostopadłościanów o dużej gęstości. Ich wartość energetyczna wynosi 17-19 MJ/kg (najlepszy brykiet z trocin). Najefektywniej spalają się w piecach na biomasę, ale działają dobrze również w kotłach uniwersalnych i piecach węglowych z regulowanym dopływem powietrza. Własny brykiet można produkować używając brykieciarki mechaniczno-tłokowej.

4.2. Pellety

Pellet jest bardziej specjalistycznym paliwem drewnopochodnym produkowanym przy użyciu peleciarki. Ten łatwy w transporcie i przechowywaniu granulat powstaje z wiórów, trocin, zrębków i gałęzi. Wysokiej jakości pellet osiąga wartość energetyczną 18-20 MJ/kg i jest przeznaczony do spalania w specjalnych piecach zapewniających maksymalne wykorzystanie energii przy minimalnej produkcji dymu i popiołu.

Paliwa drewnopochodne mają liczne zalety w porównaniu z nieobrobionymi kawałkami drewna:

  • Zajmują znacznie mniej miejsca dzięki sprasowaniu
  • Mają niższą zawartość wody, co ogranicza podatność na gnicie
  • Emitują mniej dymu podczas spalania
  • Nie wymagają dokładnego suszenia drewna przed obróbką

Podsumowanie

Drewno pozostaje jednym z najbardziej uniwersalnych i dostępnych materiałów opałowych w naszym regionie. Ponieważ jego wzrost jest procesem długotrwałym, warto odpowiedzialnie zarządzać jego zasobami i maksymalnie wykorzystywać jego potencjał energetyczny. Właściwe przechowywanie i przetwarzanie, nawet na małą skalę, jest kluczowym elementem mądrej eksploatacji tego cennego surowca.
Jeżeli są Państwo zainteresowani produkcją własnego ekologicznego paliwa z odpadów drewnianych, warto skontaktować się z wiodącą na rynku, polską firmą Technomaszbud – tutaj link do ich strony.