Kiedy sadzić drzewa owocowe na wiosnę?

0
1905
Rate this post

Kiedy sadzić drzewa owocowe na wiosnę i w jakiej glebie?

Drzewka owocowe w zależności od gatunku wymagają nieco innej mieszanki glebowej. Niezależnie jednak od tego ważne jest wcześniejsze wzbogacenie ziemi w obornik lub kompost. Trzeba to zrobić półtora miesiąca przed planowanym sadzeniem.
Kiedy sadzić drzewa owocowe na wiosnę, by się przyjęły?
Aby drzewka owocowe przyjęły się i wydawały plon, należy sadzić je w drugiej połowie marca. Najlepiej wówczas, gdy jeszcze gleba jest dobrze nawilżona po stopniałym śniegu.
Jeżeli miejsce, w którym ma rosnąć drzewko owocowe, wzbogacimy w składniki pokarmowe, jest pewność, że sadzonka się przyjmie.
Kiedy nawozić glebę pod drzewka owocowe?
Ziemia musi zostać przygotowana pod sadzenie owocowych drzewek jeszcze zimą, na początku lutego. Gdyby jednak podłoże było twarde z powodu mrozu, nawożenie należy rozpocząć z chwilą nadejścia cieplejszych temperatur.
Dodatnia temperatura pozwoli na przekopanie gruntu i wymieszanie go z obornikiem lub kompostem. Po upływie około 6 tygodni od tej czynności gleba będzie już odpowiednia, aby można było posadzić w niej drzewko.
Które drzewka owocowe można sadzić cały rok?
Przez cały niemalże rok, z pominięciem okresu zimowego, możemy sadzić drzewka i krzewy owocowe. Warunkiem jest, aby korzenie sadzonek znajdowały się w donicach z ziemią ogrodową. Dzięki temu korzenie sadzonki są cały czas aktywne.
Inaczej ma się sprawa z drzewkami z gołym systemem korzeniowym. Takie sadzić najlepiej wczesną wiosną. Dłuższe przechowywanie w piwnicy sadzonek z korzeniami pozbawionymi gleby spowoduje wysuszenie korzeni.
Zwiotczałe korzenie mogą się nie obudzić i drzewko uschnie albo będzie kiepsko rosnąć.