Uprawa czy to na własny użytek, czy też w celach zarobkowych wiąże się z koniecznością zadbania o każdy detal. Obecnie bardzo modne stały się uprawy ekologiczne, w których nie wykorzystuje się pestycydów. Aby taka uprawa była możliwa, należy zadbać o idealne miejsce pod uprawę, które będzie jak najlepiej chronione przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Doskonale sprawdzi się do tego celu szklarnia ogrodowa. Jaką wybrać, by uzyskać najlepsze plony?
Szklarnie ogrodowe – co mamy do wyboru?
Wybierając szklarnie, można zdecydować się na rodzaj konstrukcji, a także wypełnienia. Wyróżniamy szklarnie o konstrukcji aluminiowej czy też stalowej ocynkowanej. Ta druga jest trwalsza i bardziej polecana. Oczywiście szklarnia ogrodowa może posiadać także profil z PVC, który charakteryzuje się lekkością. Jeżeli chodzi o wypełnienie, to do dyspozycji są szklarnie ze ścianami szklanymi bądź z poliwęglanu. Z powodu lepszych właściwości tych drugich odchodzi się od tradycyjnych szklanych wypełnień. Warto wiedzieć, że szklarnia ogrodowa z poliwęglanu lepiej przepuszcza światło, w zakresie nawet do 90%, a jednocześnie skutecznie blokuje szkodliwe promieniowanie UV. Do tego jest bardziej odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne, choćby grad, ale i silny wiatr. Poliwęglan jest lekki, a jednocześnie mocny i trwały, stąd szklarnia z takim wypełnieniem to naprawdę dobry wybór. Jest bezpieczna dla upraw, a jej montaż jest także znacznie łatwiejszy niż w przypadku tradycyjnego, szklanego modelu. Szklarnie ogrodowe różnią się nie tylko profilem czy wypełnieniem, ale i wielkością oraz kształtem. Można wybrać takie, które mają kształt okrągły, ale i domku. Te ostatnie lepiej sprawdzają się w warunkach zimowych, gdyż łatwiej jest z usunąć z nich śnieg, ze względu na skosy.
Mini szklarnia – dla kogo takie rozwiązanie najlepiej się sprawdzi?
Zamiast wybierać dużą szklarnię ogrodową, można zdecydować się na mini szklarnię. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się, gdy prowadzi się uprawy na własny użytek. W tym przypadku szklarnia może mieć konstrukcję skrzyni o długości około 2 metrów i szerokości ok. metra. Taka skrzynia może być dodatkowo posadowiona na nóżkach, a miano szklarni zyskuje dzięki szczelnej pokrywie wykonanej z poliwęglanu komorowego. Szklarnia tego rodzaju może być wyposażona w pokrywę o grubości 4 mm lub 6 mm. Warto podkreślić, że ma ona tak samo dobre właściwości jak duża szklarnia, zatem przepuszcza znaczną ilość światła słonecznego, a jednocześnie blokuje szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Jest do tego niezwykle szczelna, dzięki zastosowaniu uszczelek pomiędzy skrzynią a pokrywą. Do tego wyposażona jest w funkcjonalne uchwyty, dzięki którym można stale i bez problemu monitorować swoje uprawy czy to ziół, warzyw, czy kwiatów.
Czy oprócz dużej szklarni, warto zdecydować się na mini szklarnię?
Szklarnia ogrodowa może być wykorzystywana także przez osoby zajmujące się sprzedażą czy to warzyw, owoców, czy ciętych kwiatów. Oprócz dużej szklarni można wybrać też wersję mini. Dzięki temu zyskuje się odpowiednie warunki do produkcji rozsad, wolne od wpływu czynników zewnętrznych. Owe rozsady mogą czekać na swoją kolej do wysadzenia do gleby, gdy pozwolą na to warunki atmosferyczne. Korzystanie z dwóch rodzajów szklarni, to na pewno większa szansa na udane, zdrowe uprawy, a także obfite plony. Szklarnia poliwęglanowa, zarówno duża, jak i mini to świetne rozwiązanie dla najbardziej wymagających miłośników ogrodnictwa.