Moda na sadzenie czosnków ozdobnych w ogrodach nie przemija, a wręcz odwrotnie staje się coraz silniejsza. Ogrodnicy pokochali kuliste kwiaty, które idealnie wpasowują się w lukę kwitnienia w ogrodzie. Pomiędzy zasychającymi cebulowymi a pierwszymi bylinami, czosnki kradną całą naszą uwagę, królując na rabatach. Jeśli dołożymy do tego brak konieczności wykopywania na zimę, szeroki zakres wielkości i kolorystyki, mnogość możliwości wykorzystania to wychodzi nam roślinny ideał. Zachęcamy do zapoznania się z uprawą fascynujących czosnków ozdobnych.
Duża rodzina czosnków
Do grona liczącego sobie ponad siedemset gatunków przydzielono rośliny spotykane w warunkach naturalnych oraz uprawiane przez człowieka, jak cebula czy szczypiorek. Rodzina Allium to wspaniale roślin o licznych walorach dekoracyjnych i prozdrowotnych. Jedną z grup są właśnie czosnki ozdobne. Mimo dużego zróżnicowania rośliny te łączą podobne wymagania uprawowe. Wiadomość jest tym lepsza, iż są one niewielkie i nawet początkujący ogrodnik z dumą popatrzy na wyhodowane przez siebie okazy. Mnogość odmian i różnorodność cebul kwiatowych czosnków ozdobnych możesz sprawdzić na tutaj: https://sklep.swiatkwiatow.pl/czosnek-ozdobny/ Zazwyczaj dostępne są w okresach od lipca do października oraz od stycznia do końca maja.
Od karzełka do giganta
Wszystkie razem i każda z osobna odmiana czosnku ozdobnego zasługuje na uznanie. Różniące się kolorami, wzrostem czy średnicą i formą kwiatów potrafią sprytnie wpasować się w każdy ogród. Można uprawiać je na rabatach, ścinać na bukiety, suszyć do zimowych kompozycji w pojemnikach. Odmiany niskie takie jak czosnek złocisty, różowy, Schuberta czy ostrowskiego są znakomite na obramowania rabat i do sadzenia na skalniakach. Czosnek włochaty Hair zaciekawi fanów nietypowych roślin a czosnek niedźwiedzi oprócz leśnego kobierca w ogrodzie, zafunduje nam smaczną przyprawę w postaci swoich liści. Dla pasjonatów dobrze widocznych baldachów i kul, źródło inspiracji będą stanowiły odmiany Allium giganteum, czyli czosnki olbrzymie, popularny czosnek Gladiator czy Globemaster, Pinball wizard albo Mount Everest. Osadzone na rurkowatych łodygach kwiatostany zapierają dech najbardziej opornym na roślinne uroki osobom. Długi okres kwitnienia, ładne, mocne kolory czosnków ozdobnych sprawiają, że po te rośliny chętnie sięgają nie tylko amatorzy, ale i profesjonaliści. Projektanci polecają łączenie różnych odmian, co daje niezwykle ciekawe efekty wizualne.
Jak zasadzić i pielęgnować czosnek ozdobny
Pierwszym krokiem do uzyskania ładnie się prezentujących roślin jest wybór stanowiska. Dla zakwitających wiosną cebul wybiera się stanowisko słoneczne lub tylko lekko ocienione. Może być to miejsce z dużą ilością światła rozproszonego. Preferuje gleby piaszczysto gliniaste, umiarkowanie żyzne i średnio wilgotne o neutralnym odczynie. Rośliny tolerują również delikatnie zasadowe podłoże. Sadzenie czosnków wykonuje się jesienią. Najlepiej wybrać przełom września i października. Przed sadzeniem cebule zaprawia się preparatami przeciwgrzybiczymi. Miejsce sadzenia musi być zdrenowane – nadmiar wody jest dla tego gatunku zabójczy. Podlewanie jest konieczne tylko na glebach bardzo suchych, w trakcie upałów i długich okresów bez opadów. Dla polepszenia parametrów gleby miesza się je z obornikiem. Wysokie odmiany wymagają 2-3 krotnego nawożenia w sezonie, by mogły pokazać pełnie swoich możliwości. Jak wszystkie rośliny ozdobne czosnki muszą być regularnie odchwaszczane. Konkurowanie o światło i pokarm nie leżą w ich naturze. Po kwitnieniu wycinamy kwiatostany wraz z łodygą. Można je zasuszyć i wykorzystać w suchych bukietach. Szczególnie pięknie w tej opcji prezentują się odmiany czosnku olbrzymiego. Raz na kilka lat cebule trzeba wykopać i podzielić, a następnie posadzić w innym miejscu. Czynność pozwala nie tylko na rozmnażanie roślin. Pomaga zwiększyć efektywność kwitnienia, zachować cenne walory dekoracyjne i zdrowotność cebul oraz wyeliminować egzemplarze chore i uszkodzone.
Gdzie sadzić czosnki ozdobne
Czosnek ozdobny jest rośliną bardzo uniwersalną. Przyciągający uwagę niecodzienną urodą, fantastycznie sprawdza się w ogrodzie tradycyjnym i minimalistycznym. Sadzony w grupach lub rzędach świetnie wygląda na rabatach i klombach. Jest to roślina użyteczna do tworzenia naturalistycznych nasadzeń i eleganckich kompozycji w pojemnikach. Kwiaty czosnków ozdobnych są atrakcyjną ozdobą wazonów, tym bardziej że długo zachowują świeżość.