Dla większości posiadaczy ogrodów przydomowych, prędzej czy później przychodzi moment, w którym zaczynamy myśleć o własnym warzywniaku. Powstaje problem, gdzie umieścić grządki, tak aby komponowały się z całą resztą ogrodu. Czy zwierzęta domowe nie będą siały spustoszenia w warzywniaku. Jednym z rozwiązań jest warzywnik w skrzynkach, który bardzo fajnie komponuje się z wieloma stylami ogrodów. W artykule znajdziecie szczegółowy opis, jak samemu oraz minimalnym kosztem, wykonać podwyższone grządki.
Niezbędne materiały
Aby wykonać warzywnik w skrzynkach potrzebował będziesz kilku rzeczy:
- Deski strugane– dobieramy w zależności jaką wysokość skrzynki chcemy uzyskać. Dostępne w różnych wysokościach, zazwyczaj od 10cm do nawet 30cm. Przy czym im wyższa deska tym większe ryzyku wygięcia w tak zwana “łódkę”. Jeżeli chcemy uzyskać wysoką skrzynkę, polecam użycie dwóch desek jedna na drugiej jak na zdjęciu. Rodzaj drewna dobieramy wedle uznania. Deski możemy kupić docięte na dany wymiar, który nas interesuje lub dociąć we własnym zakresie.
- Kantówki strugane– służą do zbicia konstrukcji skrzyni, oraz do przytwierdzenia skrzyni do ziemi. Wymiar kantówki 10x10cm spokojnie wystarczy.
- Siatka przeciw kretom – zalecam rozłożyć na dnie skrzyń, zakładając oczywiście, że nie jest rozłożona pod powierzchnią, na której stawiamy skrzynie.
- Agrotkanina – niezbędna, aby uchronić nasze grządki przed nadmiernym przedostawaniem się chwastów z gleby
- Materiał zabezpieczający drewno – na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań zabezpieczenia drewna. Od impregnatów, lazur, olejów po lakierobejce itp. To czego użyjesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Osobiście, do zabezpieczania skrzyń ogrodowych, używam lazury do drewna, która chroni drewno i jednocześnie nadaje drewnu planowany kolor.
- Wkręty do drewna – niezbędne do przykręcenia desek do kantówek
Niezbędne narzędzia
Warzywniak w skrzynkach można wykonać bez niczyjej pomocy, ale nie bez narzędzi. Poniżej kilka pozycji, które przydadzą się podczas montażu.
- Wkrętarka lub wkrętak
- Zszywacz elektryczny – bardzo pomocne urządzenie, dzięki któremu w szybki sposób rozłożymy siatkę na krety oraz agrotkaninę.
- Pilarka tarczowa – lub inne narzędzie do przycięcia desek, kantówek. Zakładając, że nie kupiliśmy dociętego na wymiar materiału.
- Wałek lub pędzel do malowania
- Szpadel
Jak wykonać warzywnik w skrzynkach?
Planowanie
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, włącznie z zakupami, należy określić, gdzie grządki chcemy umieścić oraz jakiej wielkości będą skrzynie. Mając dane jesteśmy w stanie określić ile materiału potrzebujemy. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy deski zamawiamy docięte na wymiar. Na tym etapie istotne jest również określenie wysokości skrzyń oraz kształtu. Konstrukcja może być standardowo prostokątna/kwadratowa, ale również możemy tworzyć inne kształty.
Montaż, który opiszę dotyczy skrzyni prostokątnej, składającej się z dwóch desek na wysokość.
Przygotowanie konstrukcji
Rozpoczynamy pracę! W pierwszym kroku przygotowujemy konstrukcję. Do tego potrzebujemy dociętych na wymiar desek, jeżeli założyliśmy, że skrzynia będzie na wysokość zbita z dwóch desek, podwajamy oczywiście wymaganą ilość. Kantówki docinamy tak aby ich długość była o około 30 cm większa niż zakładana wysokość skrzyni. Na tym etapie mamy dwie możliwości, zacząć skręcać konstrukcję i malować/zabezpieczać już zmontowaną lub najpierw zabezpieczyć deski, nim przejdziemy do montażu. Z doświadczenia wiem , że w pierwszym przypadku trudno będzie dotrzeć do wszystkich elementów, co w rezultacie może doprowadzić do szybszego niszczenia drewna.
Impregnacja oraz malowanie
Oczyszczone deski oraz kantówki dokładnie zabezpieczamy i malujemy, używając do tego wałka malarskiego lub pędzla. Zalecam, aby przed położeniem lazury lub innego środka, którego będziecie używać do położenia końcowych warstw, drewno dobrze zaimpregnować. Na rynku dostępnych jest mnóstwo impregnatów, z których możemy skorzystać. Po impregnacji deski powinny dobrze wyschnąć, po czym można zacząć malować. Bardzo ważne by stosować się do zaleceń producenta, odnośnie ilości warstw oraz odstępów między kolejnymi warstwami.
Skręcanie
Tak przygotowany deski możemy zacząć skręcać. Deski przykręcamy do kantówki, tak by górna deska była zlicowana z górną krawędzią kantówki. Ważne jest, aby deski z jednego boku wypuszczone były poza kantówkę o grubość deski, tak aby prostopadle idąca ścianka tworzyła z nimi powierzchnię. Doskonale widać to na zdjęciu poniżej. Na tym etapie kluczowe jest , aby zachować kąt prosty łączenia. W celu weryfikacji możecie użyć specjalnego kątownika.
W pierwszej kolejności skręcamy górne deski. Mając wstępnie przygotowaną konstrukcję, jeszcze raz weryfikujemy kąty proste wszystkich narożników, tak by skrzynia zachowała założony kształt. To jest moment, w którym możemy jeszcze dokonać delikatnej korekty. Dobrą metodą na sprawdzenie kątów prostych jest rozciągnięcie dwóch sznurków z jednego narożnika do przeciwległego (po skosie) oraz dwóch pozostałych narożników. Sznurki powinny przecinać się dokładnie w połowie skrzyni. Tak rozciągnięte sznurki dokładnie mierzymy. Długość powinna być identyczna, co wskazuje na zachowanie kątów prostych. Jeżeli długość się różni, można delikatnie naciągać konstrukcję w odpowiednią stronę do uzyskania równych pomiarów.
Mając przykręcone górne deski do kantówek i zachowany kąt prosty, montujemy dolne deski. Jeżeli dłuższy bok skrzyni ma wymiar większy niż 2 metry, można wzmocnić konstrukcję dokładając na środku dodatkowe kantówki po obu stronach.
Przytwierdzenie skrzyni do podłoża
W tym celu należy wyznaczyć miejsce, w którym skrzynia ma się znaleźć. Mierzymy odległości między poszczególnymi kantówkami i wykopujemy dołki o głębokości nie mniejszej niż długość kantówek wystających poza obrys skrzyni. Dłuższe kantówki powodują, że skrzynia nie będzie przesuwała się po przytwierdzeniu. Stawiamy konstrukcję i zasypujemy dla ustabilizowania.
Montaż siatki oraz agrotkaniny
Warzywnik w skrzynkach już prawie gotowy! Przed wsypaniem ziemi należy zabezpieczyć grządkę przed kretami oraz chwastami. W pierwszej kolejności rozkładamy siatkę przeciw kretom, którą można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Siatkę montujemy na spodzie skrzyni, najlepiej w jednym kawałku, dokładnie sprawdzając, czy nie jest gdzieś przerwana. Przytwierdzamy ją do desek z lekką zakładką około 5-10 cm, najlepiej za pomocą zszywacza elektrycznego.
Kolejnym krokiem jest ułożenie agrotkaniny. Podobnie jak siatkę, agrotkaniną wykładamy cały spód skrzyni, z różnicą taką, że wyciągamy ją na deski do wysokości ziemi, która docelowo znajdować się będzie w grządce. Agrotkaninę również możemy przytwierdzić za pomocą zszywacza elektrycznego.
Tak przygotowaną skrzynię można zasypać odpowiednio przygotowaną pod naszą uprawę ziemią i cieszyć się świeżymi i zdrowymi warzywami z własnego ogródka.
Jeżeli jesteś na etapie zakładania ogrodu zobacz również artykuł dotyczący drzew owocowych.