Projektując i urządzając przydomowy ogródek, często dochodzimy do wniosku, że sama trawa to nie wszystko na czym nam zależy. Chcemy na małej przestrzeni zmieścić miejsce do zabaw, wypoczynku, ale również rabaty z pięknymi kwiatami, kilka drzewek owocowych, oczko wodne itp. Aby, w sposób harmonijny połączyć wszystkie strefy, dobrym pomysłem jest użycie obrzeży trawnikowych. W tym artykule chciałbym Wam pokazać jak proste może być układanie obrzeży trawnikowych, tak abyście mogli wykonać to we własnym zakresie, ponosząc minimalne koszty.
W ogrodzie możemy zastosować kilka rodzajów obrzeży trawnikowych. Do najbardziej popularnych należą: plastikowe (np. Ekoboard, Geoboard), betonowe, granitowe, wykonane z kostki brukowej. W artykule skupię się na obrzeżach plastikowych, ze względu na łatwość w układaniu, estetyczny wygląd oraz funkcjonalność, która mi szczególnie odpowiada.
Planowanie oraz przygotowanie do pracy
Najważniejszą rzeczą, którą należy wykonać przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac w ogrodzie, jest odpowiednie zaplanowanie przebiegu obrzeży trawnikowych oraz określenie ich przeznaczenia. Obrzeża trawnikowe mogą służyć jako oddzielenie trawnika od rabaty, wydzielenie powierzchni wewnątrz trawnika, a także oddzielenie różnych rodzajów nawierzchni np. kamień ozdobny od kory lub innego rodzaju/koloru kamienia itp. Obrzeża plastikowe mają to zaletę, że możemy z nich tworzyć przeróżne kształty, takie jak okręgi, łuki i fale. Wydzielone w taki sposób powierzchnie są bardzo estetyczne i świetnie się prezentują.
Niezbędne narzędzia
Jak w każdych pracach ogrodowych, będziesz potrzebował kilku niezbędnych narzędzi. W zależności od przeznaczenia obrzeży, część z poniżej przedstawionych możesz pominąć.
- Młotek
- Brzeszczot/piła do tworzywa sztucznego lub obcinaczki (osobiście używam starego sekatora, który świetnie się sprawdza)
- taśma miernicza
- poziomica
- sznurek
- szpadel lub łopata
- grabie
Materiał
Mając wstępną koncepcję rozmieszczenia obrzeży, musimy dokonać zakupu niezbędnych produktów.
- Obrzeża plastikowe– zazwyczaj sprzedawane w 1m odcinkach z wpustami do łączenia
- Kotwy do przytwierdzenia obrzeża do podłoża– kotwy plastikowe lub stalowe do twardych powierzchni. Zalecam stosować minimum 3 kotwy na metr bieżący obrzeża
- Agrotkanina– służy do przygotowania wydzielonej powierzchni pod zasyp kamieniem ozdobnym lub korą
Układanie obrzeży trawnikowych krok po kroku
Zaczynamy pracę, aby ułatwić opiszę przypadek, w którym przedzielimy obrzeżami większą powierzchnię. Pozwoli nam to na estetyczne oddzielenie dwóch lub więcej rodzajów kamieni ozdobnych lub kory ozdobnej.
Wytyczenie trasy obrzeży
W pierwszej kolejności wytyczamy linię, która powinna odwzorowywać zaprojektowane obrzeża. Jest to o tyle ważne, że przy większych powierzchniach utrzymanie tych samych odległości od krawędzi referencyjnych lub symetrycznych kształtów jest bardzo trudną sztuką. Do tego celu najlepiej użyć sznurka oraz prętów lub drewnianych kołków. Sznurek rozciągamy pomiędzy wyznaczonymi punktami, tak aby wyznaczał założoną linię obrzeży, tak jak na zdjęciu poniżej.
Niwelacja powierzchni oraz poziomowanie obrzeży
Kolejnym bardzo istotnym krokiem jest niwelacja terenu. Skoro nasze obrzeże mają być ograniczeniem dla kamienia musimy przygotować odpowiednią ilość miejsca pod zasyp. Zakładając, iż kamień nie powinien wystawać powyżej linii obrzeży. Jeżeli wyznaczyliśmy poziom referencyjny (w tym przypadku jest nim poziom kostki brukowej), wybieramy ziemię lub darń na całej wytyczonej powierzchni, do głębokości odpowiadającej wysokości zakupionych obrzeży (4,6 lub 8 cm).
To jest moment, w którym zaczynamy układać obrzeżą. Chcąc zachować odpowiedni poziom polecam skorzystać z poziomicy, którą układamy na powierzchni referencyjnej i na obrzeżu. Przy większych odległościach można skorzystać z dłuższego elementu o płaskiej powierzchni, na którym układamy poziomicę.
Układanie obrzeży trawnikowych
Obrzeża trawnikowe układamy wzdłuż rozciągniętego sznurka. Każdy metrowy element przytwierdzamy do podłoża przy użyciu odpowiednich kotew. W przypadku gleby zwartej , zbitej takiej jak glina niezbędne jest użycie stalowych kotew. Do mniej zwartych powierzchni wystarczą plastikowe. Przy czym z doświadczenia wiem, że ogromne znaczenie ma tutaj jakość oraz materiał wykonania kotwy. Przy zakupie zwróćcie uwagę na twardość materiału oraz ugięcie. Kotwa powinna być względnie sztywna, aby nie łamała się podczas montażu. Uwierzcie mi, że może to być bardzo irytujące.
Rozkładamy agrotkaninę
Mając rozłożone obrzeża trawnikowe, przechodzimy do zabezpieczenia wydzielonej powierzchni agrotkaniną, która w znacznym stopniu chroni przed chwastami. Dodatkowo oddziela kamień od ziemi, sprawiając, że powierzchnia jest czysta i estetyczna. Agrotkaninę układamy na całej powierzchni, pamiętając by krawędzie zachodziły delikatnie na wewnętrzną część obrzeża. Inna szkołą mówi by agrotkaninę układać pod obrzeżę. Uważam, że zarówno jedna jak i druga metoda jest poprawna. Przy łączeniach nie zapomnijcie zastosować tak zwanej zakładki minimum 10 cm, a najlepiej 15 cm.
Układanie obrzeży trawnikowych-niestandardowe kształty
Obrzeża plastikowe sprawdzają się doskonale w miejscach, w których chcemy wydzielić powierzchnie o nieregularnych kształtach lub wszelkiego rodzaju okręgi, fale, zakrzywienia. Tak naprawdę ogranicza Cię tylko własna fantazja.W tym celu odpowiednio docinamy łączniki, które ograniczają ugięcie elementu. Do cięcia używam starego sekatora lub obcinaczek elektrycznych.
Jeżeli zainteresował Cię artykuł, zapraszam do zapoznanie się z kolejnym, w którym dowiesz się “Jak chronić drzewa owocowe przed ptakami?”