Ogród wizytówką domu
Niewątpliwie ogród jest wizytówką nie tylko domu, ale przede wszystkim jego gospodarza. Każdej wiosny warto więc zadbać o zieleń, która nie tylko ładnie wygląda, ale niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Dzięki niej możemy w upalne dni zaznać odrobiny cienia, ale również stworzyć swoją własną oazę spokoju. Aby móc, choć w minimalnym stopniu, zachować walory estetyczne ogrody w okresie jesienno-zimowym, warto, podczas projektowania ogrodu, uwzględnić nasadzenie złożone z iglaków. Rośliny z tej grupy charakteryzują się niezwykłą odpornością na warunki atmosferyczne oraz niezmiennie zieloną barwą przez cały rok. Wbrew powszechnej opinii pielęgnacja iglaków wymaga szeregu zabiegów, które należy wykonać, aby zachować rośliny w odpowiedniej kondycji. W tym artykule postaram się przybliżyć temat pielęgnacji, począwszy od sadzenia, po choroby. Serdecznie zapraszam.
Sadzenie
Ciepłe pory roku to najbardziej odpowiedni czas na sadzenie iglaków. Najlepszy okres wiosną przypada między połową kwietnia, a połową maja, zaś jesienią od połowy września do połowy października. Warto jednak sprawdzić wcześniej prognozę pogody, aby uniknąć czasu, w którym na opady będzie trzeba długo poczekać.
Podstawową jest przygotowanie odpowiedniej szerokości i głębokości dołka. Średnica otworu powinna być niespełna dwa razy większa niż obecny przekrój iglaka w doniczce. Da to możliwość swobodnego rozłożenia systemu korzeniowego w nowym miejscu. Planując głębokość dołka, pamiętajmy, że na jego spodzie umieścimy kompost (lub obornik) wymieszany z dobrej jakości ziemią. Do przysypania naszej sadzonki również warto zastosować żyzną ziemię. Odległości między sadzonkami zależą głównie od rozpiętości dojrzałego drzewa, jednak zwyczajowo drzewa iglaste powinno się sadzić w odległości ok. 2-3m od siebie. Warto zachować taki odstęp, aby nie było konieczności ciągłego przycinania iglaków.
Pamiętajmy również, że przestrzeń pod iglakiem powinna być pozbawiona nie tylko chwastów, ale również trawy. W tym celu po usunięciu wszelkiej roślinności warto dokonać ściółkowania, czyli wypełnienia przestrzeni pod iglakiem np. zmieloną korą drzewną.
Podlewanie
Przede wszystkim obfitego podlewania należy dokonać bezpośrednio po zasadzeniu. Jeśli zależy nam na szybkim wzroście drzewek – w ciepłej i suchej porze powinniśmy dokonywać podlewania nawet każdego wieczoru. Z pewnością zatrzymywaniu wody pomoże ściółkowanie. Nie dopuszczajmy jednak do przelania roślin. Szczegółowe uwarunkowania zależą od gatunku.
Nawożenie i podcinanie
Pielęgnacja iglaków to przede wszystkim nawożenie i podcinanie. Nawożenia iglaków dokonywać należy wiosną, a mówiąc ściślej w każdy wiosenny miesiąc. Zaleca się stosowanie trzech dawek nawozów wieloskładnikowych, np. Polifoski.
Podcinanie wymagane jest nie tylko wówczas, kiedy iglaki zaczynają osłaniać dostęp promieni słonecznych innym znajdującym się w ogrodzie roślinom. Podcinanie to również działanie, które powinno odświeżać iglaki po każdej ziemie. Wówczas dokonujemy przeglądu gałęzi i usuwamy te, które nie rozwijają się prawidłowo.
Pamiętajmy, że drzewka wymagają naszej pomocy również zimą. Dotyczy to przede wszystkim okresów ze znacznymi opadami śniegu. Powinniśmy uchronić gałęzie przed nadmiernym obciążeniem, które mogłoby spowodować złamania lub uszkodzenia skutkujące obumarciem części rośliny.
Pielęgnacja iglaków a choroby i szkodniki
Choroby iglaków są widoczne gołym okiem. Objawiają się na przykład jako zmiana koloru igieł z zielonego na brązowy lub jako opadanie igieł z drzewka, czyli obumieranie. Ochrona przed chorobami to przede wszystkim profilaktyka. Prawidłowa pielęgnacja polegająca na odpowiednim podlewaniu, nawożeniu oraz ściółkowaniu – być może uchroni nasze rośliny. Jeśli mimo tych zabiegów rośliny będą nosiły ślady chorób – będziemy musieli sięgnąć po opryski, np. fungicydy.
Inną odmianą zagrożenia iglaków są szkodniki, np. mszyce lub przędziorek. W tym celu wczesną wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem działania szkodników, warto zastosować oprysk, którego działanie musi być dopasowane do szkodników, które opanowały iglaki.
Przędziorek swoją obecność zaznacza znaczą liczbą pajęczyn. Następnie jego działanie doprowadza do brązowienia igieł. Aby pozbyć się tego szkodnika warto zastosować oprysk, np. Talstar. Stosując jakikolwiek oprysk pamiętajmy, aby unikać słonecznych części dnia.
Mszyce z pewnością wszystkim są znane. Jednak o ich usunięcie warto zadbać kiedy mają one jeszcze postać larw, czyli wczesną wiosną. Wówczas przebywają one w tzw. galasach, czyli wyrastających z pędów iglaka tworach przypominających jasno zielone szyszki. W tym okresie walka jest uproszczona. Polega ona na oczyszczeniu iglaków z galasów. Jeśli mimo to w sezonie wzrostu drzewa mszyce są dostrzegalne gołym okiem – wówczas należy zastosować oprysk
Więcej iglaków…
Z pewnością zakup sadzonek jest najprostszą formą powiększania hodowli iglaków. Niestety nie należy ona do najtańszych i z pewnością nie przynosi tak wielkiej satysfakcji jak samodzielne wyhodowanie rośliny. Istnieje kilka sposobów na rozmnażanie iglaków, jednak niektóre z nich są dedykowane szczególnie dla profesjonalistów.
Rozmnażania iglaków możemy pokusić się poprzez metodę sadzonek. Należy dokonać podcięcia zielonych, niezdrewniałych pędów iglaka. Działanie to warto podjąć w sierpniu. Jeśli jednak był to dość suchy miesiąc, rozmnażanie poprzez sadzonki warto przełożyć na wrzesień. Podcięty fragment gałązki (o długości ok. 7cm) pozbawiamy w dolnej części zdrewniałej otoczki. Uzyskaną w ten sposób sadzonkę umieszczamy w ziemi. Sadzonki należy umieścić w wilgotnym i ciepłym pomieszczeniu z dostępem promieni słonecznych.