Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya zaprasza do nowej siedziby w Szlachtowej. Muzeum zabierze Cię na szlak śladami przeszłości regionu pienińskiego. Poznasz tych, którzy tu od wieków mieszkali, zanim powstało uzdrowisko w Szczawnicy. Dowiesz się, czym była dla nich rzeka Dunajec i górskie połoniny.

Zaczynamy spacer galerię Dunajca – rzekę, która łączy pienińskie miejscowości: Czorsztyn, Sromowce, Szczawnicę i Krościenko, wpisując się w ich historię. Krajobraz rzeki i gór zarejestrował przed ponad stu laty pierwszy fotograf Pienin, Awit Szubert, a zobaczone przez niego piękno natury staje się naszym udziałem. Wzdłuż Dunajca prowadziły odwieczne szlaki, strzeżone przez warownie i zamki. Rzeka przedzierając się przez Pieniny utworzyła jeden z najpiękniejszych przełomów górskich, podziwiany przez rzesze turystów, od dwóch wieków przewożonych przez flisaków w drewnianych łódkach.

Z naturalnym dziedzictwem regionu pienińskiego splata się dziedzictwo kulturowe. Wstępujemy w pieniński mikrokosmos – pogranicze kultur, wyznań, narodowości…

Wkraczamy w XIII wiek, w czasy wznoszenia w Pieninach zamków obronnych i zakładania osad przez św. Kingę, kontynuujemy podróż w czasie, zaglądając do świątyń różnych wyznań i do tutejszych domów. Poznajemy mieszkańców wsi pienińskich, których łączyła wspólna gospodarka pasterska, podobne budownictwo, strój ludowy. Dowiadujemy się o ich charakterystycznych zajęciach – flisactwie u Górali i druciarstwie u Rusinów.

Dalsza trasa wiedzie przez kurort w Szczawnicy i prowadzi nas aż do czasów współczesnych. Będziecie mogli poznać metody lecznicze dziewiętnastowiecznego uzdrowiska, odkryć urok dawnych szczawnickich plenerów i wnętrz. Poznacie gości kąpielowych, z których wielu wywodziło się z elit arystokratycznych, naukowych, literackich, artystycznych, co było niezwykle istotne dla rozwoju kultury w tym regionie .

Kończymy wędrówkę nad brzegiem Dunajca, na dawnej Drodze Pienińskiej – ulubionym miejscu spacerów gości szczawnickich.

anonserek.pl/tapety