Korzystanie z Kindle nie musi ograniczać się do czytania książek z Amazonu czy zakupionych w innych sklepach z e-publikacjami. Istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które sprawiają, że część dotychczasowego czasu poświęconego na czytanie stron, blogów czy artykułów przed ekranem komputera możemy spędzić przed wygodniejszym i przyjemniejszym dla oka ekranem e-czytnika.

Readability

Readability to bardzo fajne narzędzie służące do czytania artykułów na ekranie komputera bez wszystkich “wodostrysków” serwowanych przez strony www – mam na myśli reklamy, grafiki, zdjęcia, które nie pozwalają skupić się na treści. Instalując wtyczkę Readability do przeglądarki internetowej, możemy czytać czysty, ładnie sformatowany tekst, zachowywać artykuły do przeczytania na później, oznaczać jako ulubione czy drukować. Jednak najważniejszą funkcją jest przesyłanie artykułów do przeczytania na Kindle.

Tak wygląda sformatowany w Readability artykuł w przeglądarce

A tak wygląda ten sam artykuł na ekranie Kindle

Zrzut ekranowy na Kindle można wykonać przytrzymując przycisk KEYBOARD i po chwili naciskając przycisk MENU. Po pięciu sekundach trzymania przycisków jednocześnie ekran zamiga, a plik GIF ze zrzutem ekranowym zostanie zapisany w folderze “documents”.
Readlist

Jest to drugi produkt twórców Readability. Wpadli oni na świetny pomysł – jeśli chcemy poczytać więcej niż jeden artykuł na Kindle (np. robimy sobie prasówkę z ulubionych blogów), to możemy dodać do wysyłki kilka artykułów jednocześnie, które zostaną złożone do jednego e-booka. Dzięki temu nasz Kindle nie jest zaśmiecony, a informacje dotyczące tego samego tematu są dostępne w jednym pliku. Artykuły również są przechowywane, więc jeśli usuniemy jakąś listę z Kindle, zawsze będziemy mogli je wysłać drugi raz.

Readlist – widok utworzonej listy linków do przesłania na Kindle

Należy pamiętać, żeby przed wysyłką jakiegokolwiek artykułu na Kindle, dodać adres e-mail, z którego wysyłane są artykuły (np. kindle@readability.com)do zaufanych adresów na stronie ustawień dokumentów osobistych w ustawieniach Amazonu. Bez tego nie otrzymamy artykułu na czytniku.
Klip.me dla Google Reader

Jeśli chcemy robić sobie prasówkę z zasubskrybowanych do Goodle Readera RSSów, przyda nam się narzędzie Klip.me dla GR. Podstawową funkcjonalnością Klip.me jest również archiwizowanie artykułów do przeczytania na później oraz wysyłanie do Kindle. Twórcy poszli również w kierunku dostarczania feedów z czytników RSSów. Jednak trzeba się nastawić na to, że dostaniemy tyle treści, na ile pozwoli autor danego serwisu – RSS zaciąga cały artykuł, to otrzymamy całą treść na czytnik (tak jest w przypadku naszego bloga – udostępniamy cały wpis w feedzie, a nie tylko zajawkę).

Ekran ustawień dla wysyłki newsów

A tak wygląda lista newsów na czytniku – prawda, że przyjemnie?

Calibre

Rozbudowane narzędzie do zarządzania zawartością e-czytnika (wspiera większość e-czytników, nie tylko Kindle). Dzięki niemu możliwa jest konwersja plików do formatu kindlowego (MOBI), pobieranie newsów z różnych serwisów, tworzenie kolekcji z poziomu komputera. Muszę jednak przyznać, że tak jak łatwo przychodzi mi obczajenie różnego rodzaju programów czy aplikacji na telefon, tak Calibre jakoś mi nie podeszło. Może to kwestia tego, że część książek kupionych w Amazonie, część w innych polskich sklepach, więc robi się trochę misz-masz. Jednak postaram się z nim trochę lepiej poznać Program jest darmowy.

Ekran główny Calibre

Szybka konwersja do MOBI

Jeśli nie macie czasu na konwersję plików w calibre lub nie planujecie jego instalacji, polecam serwis convertfiles.com. Dzięki niemu bardzo szybko prześlemy plik PDF, Doc czy ePUB i skonwertujemy go do formatu kindle, czyli MOBI.

Jak widzicie, korzystanie z kindle można urozmaicić w różny sposób. No i najważniejsze – możecie czytać gapyearinkunming również na e-papierze