Znaki żółte, niebieskie, czerwone. Czas przejścia 5-6 godz.

Niezwykle atrakcyjna trasa, prowadząca w większości polanami po terenie dawnej Rusi Szlachtowskiej. Duża część wędrówki wzdłuż granicy państwa. W wielu miejscach rozległe panoramy.

Za znakami żółtymi z centrum ruszamy w kierunku Białej Wody. Po 20 minutach marszu brama do rezerwatu i kolorowe tablice z informacją przyrodniczą. Wybierając się na wycieczkę w niedzielę można odnieść wrażenie, że jesteśmy na bardzo uczęszczanym szlaku, jednak większość przybywających tu osób odwiedza tylko początkowy fragment doliny, dalej panuje cisza i spokój.

Malownicze ściany skalne otaczające dolinę tworzą bajkowy nastrój a zdziczałe śliwy i jabłonie, wyzierające gdzieniegdzie spod bujnej zieleni, rozpadające się podmurówki domów przypominają smutną historię spalonej wsi.

Po minięciu rezerwatu szlak wyprowadza na przełęcz Rozdziela, do granicy państwa. Po drodze napotykamy użytkowany szałas, w którym spróbować można produkowanych tu oscypków i bundzu. Okolice Rozdzieli są jednym z najładniejszych miejsc widokowych na naszej trasie. Rozległa panorama na Pieniny, dolinę Grajcarka, Lubań, Pasmo Radziejowej, przy dobrej pogodzie także Babią Górę.

Na przełęczy zmieniamy kolor szlaku na niebieski prowadzący na północ w stronę Obidzy. Szlak, praktycznie nieuczęszczany przez turystów, wiedzie teraz skrajem malowniczych polan z panoramami – głównie na słowackie Góry Lewockie, fragment Lubowniańskiej Wierchowiny i Magury Spiskiej.

Docieramy do szerokiej przełęczy Gromadzkiej i należącego do Piwnicznej przysiółka Obidza. W jednym z gospodarstw mieści się sezonowy bar oferujący napoje i proste dania. Godny polecenia jest zwłaszcza smażony oscypek! W pobliżu (drogę wskazuje tablica informacyjna) prywatne schronisko z pełnym wyżywieniem. Z przełęczy ciekawa panorama na dolinę Popradu i Pasmo Jaworzyny.

Do Jaworek wracamy szlakiem czerwonym. Po drodze rozległe polany, na których zwracają uwagę wyraźnie zachowane tarasy, będące pozostałością dawnych miedz. Pola uprawne miejscowych Rusinów sięgały tu kiedyś ponad 900 m n.p.m. Najładniejsze panoramy na tym odcinku szlaku oglądamy znad skał Białej Wody. Rozpoznajemy Małe Pieniny z charakterystycznymi sylwetkami Wysokiej i Wysokiego Wierchu, Pieniny Właściwe, za nimi Magurę Spiską i Tatry. Na zachodzie majaczy Babia Góra i Gorce. Coraz wyraźniejsze stają się zabudowania Jaworek.

Ścieżka sprowadza na dno doliny przy bramie do rezerwatu, gdzie trafiamy na ten sam żółty szlak, którym rano rozpoczynaliśmy wędrówkę.