Laserowe skanowanie budynków – na czym polega ta usługa i kto może z niej skorzystać?

0
473
Rate this post

Technologie laserowe w ostatnich latach stały się ogólnie dostępne i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Z tego powodu w dzisiejszym artykule chcielibyśmy wyjaśnić, na czym polega skanowanie laserowe i w jakich branżach znajduje ono zastosowanie. Mamy nadzieję, że ten tekst odpowie na kilka istotnych kwestii.

Na czym polega skanowanie laserowe?

Skanowanie laserowe, dokładnie opisane na stronie https://www.bimtelligent.pl/oferta/skanowanie-laserowe, pozwala tworzyć trójwymiarowe, cyfrowe i niebywale precyzyjne modele obiektów, umożliwiając także ich pełne wymiarowanie. Skaning laserowy przeprowadzany jest przy pomocy wysokiej klasy urządzeń optoelektronicznych, które czerpią dane z przestrzennej mapy obiektu, na której ulokowanych jest tysiące punktów.

O tym, jak szerokie możliwości daje skanowanie laserowe, świadczy fakt, że nowoczesne skanery trójwymiarowe są w stanie zarejestrować niespełna dwa miliony punktów na sekundę, a maksymalny zasięg ich pracy to nawet 350 m. W czasie rzeczywistym przesyłają przetwarzane informacje do oprogramowania, co sprawia, że wymiarowanie budynków jest nie tylko niebywale dokładne, ale także – wyjątkowo szybkie.

Gdzie wykorzystuje się skaning laserowy?

Po skanowanie laserowe w dzisiejszych czasach najczęściej sięga branża budowlana. Instytucje sprawujące nadzór budowlany czy też deweloperzy wykonują dokładne pomiary obiektów na różnych etapach inwestycji.

Skaning laserowy dotyczy nie tylko budynków w trakcie budowy. Powszechnie wykorzystuje się go także w przypadku planowania modernizacji bądź też prac remontowych obiektów już istniejących.

Kto jeszcze wykorzystuje skanowanie laserowe?

W dzisiejszych czasach skanowanie laserowe stało się bardzo popularną technologią i korzysta z niego nie tylko branża budowlana.

Po szerokie możliwości, jakie zapewnia skaning laserowy, często sięgają właściciele gospodarstw rolnych, którzy planują budowę, remont bądź też przebudowę swoich gospodarstw.

Skanowanie laserowe wykorzystywane jest także przez zarządców nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe. Umożliwia dokumentowanie stanu technicznego budynku, dokładne pomiary powierzchni, planowanie prac remontowych oraz inwentaryzację pomieszczeń i obiektów.

Skanowanie laserowe wspierać może także badania archeologiczne. Umożliwia dokumentowanie stanowisk badawczych, a także odkrywanie struktur ukrytych przed ludzkim wzrokiem.

Ile kosztuje skaning laserowy?

Z racji tego, że skaning laserowy może mieć różne zastosowania oraz obejmować różne usługi, cena usługi zazwyczaj ustalana jest indywidualnie dla każdego klienta. Koszty badania zależą między innymi od powierzchni budynku, jego rodzaju, zakresu pomiarów, lokalizacji oraz innych czynników.

Jedno jest pewne – skanowanie laserowe posiada obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Nic więc dziwnego, że klienci coraz częściej interesują się tą usługą. Śmiało można powiedzieć, że to prawdziwa rewolucja, jeśli chodzi o sprawne i skuteczne wykonywanie pomiarów.

Artykuł Sponsorowany