Od czego zacząć porządki w ogrodzie? Przygotuj się na nowy sezon

0
78
5/5 - (1 vote)

Chcesz cieszyć się pięknym ogrodem, w którym spędzisz miłe chwile? Będzie to możliwe, jeśli zadbasz o kondycję roślin i regularnie będziesz usuwać zbędne elementy, takie jak chwasty czy przekwitłe części krzewów. Porządki w ogrodzie są konieczne przez cały rok, ale to na wiosnę jest najwięcej pracy. Sprawdź z nami, czego potrzeba do posprzątania w ogrodzie i jak się zabrać za wiosenne porządki.

Niezbędne narzędzia ogrodowe

Zanim zabierzemy się do wiosennych porządków, wybierzmy się na zakupy. Każdy, kto posiada ogród, powinien mieć chociaż podstawowe narzędzia pozwalające na sadzenie nowych roślin i usuwanie chwastów oraz pozostałości roślin kwitnących. Koniecznie kup:

  • rękawice ogrodnicze chronią przed skaleczeniami, zabrudzeniami i kontaktem z chemikaliami do ochrony roślin. Są niezbędne przy każdej pracy w ogrodzie. Warto zwrócić uwagę na ich wytrzymałość, elastyczność i oddychalność.
  • grabie – szczególnie przydatne podczas jesiennych porządków, do sprzątania spadających liści. Warto mieć kilka rodzajów grabi: metalowe idealne do sprzątania gałęzi i liści, wachlarzowe – do zbierania liści z trawnika, nie niszcząc darni;
  • sekator do regularnego przycinania roślin. Jednoręczne umożliwiają precyzyjne cięcie krzewów owocowych, cieńszych gałęzi i pędów, podczas gdy dwuręczne poradzą sobie z grubszymi gałęziami;
  • nożyce do żywopłotu ręczne sprawdzą się do mniejszych powierzchni, a elektryczne umożliwią przycinanie większych, znacznie szybciej i bez wysiłku;
  • łopata przydaje się do kopania, sadzenia, przenoszenia ziemi czy kompostu. Szpiczasta sprawdzi się przy pracach związanych z przekopywaniem gleby, natomiast o prostym ostrzu ułatwi zbieranie liści czy rozprowadzanie kompostu.

Wszystkie te narzędzia przyspieszą i ułatwią wiosenne porządki i pozwolą przygotować ogród na zimę. Jednak podczas wielu prac porządkowych pojawia się sporo odpadów. Wiosenne cięcie żywopłotów, drzew i krzewów wymaga sprzątnięcia gałęzi, a chwasty z rabat kwiatowych można wrzucić na kompostownik lub do kosza na odpady. Połamane gałęzie zniweluje rębak do gałęzi, a pozostałe zanieczyszczenia można wrzucić na taczkę i przewieźć w wyznaczone miejsce.

Jak zacząć wiosenne porządki?

Kiedy jesteśmy gotowi do porządków wiosennych, musimy je odpowiednio zaplanować. Zacznijmy już wczesną wiosną, zaraz po zakończeniu przymrozków. Wtedy są odpowiednie warunki na cięcie drzew, które jeszcze nie obudziły się po zimie. Krzewy owocowe też powinno się oczyszczać z suchych gałęzi z nadejściem wiosny, zanim zaczną owocować. To ważne dla ich prawidłowego wzrostu i lepszych plonów.

Niektóre rośliny są wrażliwe na zmianę temperatury powietrza, dlatego na zimę trzeba je zabezpieczyć. Ocieplenie pozwala na usunięcie warstw ochronnych, co zwiększa przenikanie wody do korzeni.

Dbając o estetykę ogrodu pamiętaj, żeby się nie spieszyć. Zbyt wczesne zaczęcie prac może zaszkodzić roślinom. Nawet drzewa iglaste wymagają odpowiedniego postępowania. Wiosenne porządki w ogrodzie warto zacząć od pogłębienia wiedzy na temat każdej posiadanej rośliny.

Ogród piękny przez cały sezon

Same wiosenne porządki w ogrodzie nie wystarczą. Po zimie rośliny potrzebują składników odżywczych wspierających rozwój. Nawożenie roślin to kolejny krok, który musimy zaplanować. Początek wiosny to dobry czas, by opryskać drzewa i krzewy odporne na niskie temperatury. Zarówno starsze rośliny, jak i nowe gatunki roślin trzeba w trakcie wiosennych porządków oblewać silnym strumieniem wody. Dzięki temu nawozy mineralne lepiej się wchłoną. Nawożenie i sadzenie warto wykonać w pochmurny dzień.

Porządki w ogrodzie są niezbędne przez cały rok. Wpływają na wygląd ogrodu i rozwój roślin. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć zapoznaj się z potrzebami roślin, które hodujesz. Pamiętaj, żeby wiosenne przycinanie drzew wykonać przed pojawieniem się nowych liści, a wiosenne prace zacząć, kiedy promienie słoneczne będą już dostatecznie mocne.