Pod koniec każdego roku wykonuje kilka prostych kroków witając z wielkim entuzjazmem nadchodzący nowy rok. Dzięki nim wiem – Gdzie się znajduję ? Czego się nauczyłem ? Co zrobiłem, a czego nie ? Uświadamiam sobie również-dokąd zmierzam.

Święta, Święta i po Świętach. Nasze rozleniwiałe, opuchnięte od świątecznych potraw tyłki przygotowują się do tego magicznego dnia. Dnia, w którym wszystkie stare sprawy odchodzą w zapomnienie a nasze rozpromienione twarze pragną przywitać nowy rok litrami ruskiego szampana i sporymi ilościami narkotyków bo tylko taka mieszanka pozwala większości dotrwać do pokazu sztucznych ogni informujących o wybiciu godziny zero.

Liczymy, że uczczenie tego dnia huczną zabawą w zupełności wystarczy, aby w nowym roku wszystko ułożyło się po naszej myśli. Niestety zawsze popełniamy ten sam błąd. Bardziej skupiamy się na przygotowaniu sylwestrowej nocy niż na przygotowaniu swojego życia, swojej osoby i otaczającej nas materii w okres nadchodzącego nowego roku. Wierzymy, że myśląc pozytywnie i wysłuchując powtarzających się życzeń noworocznych od bliskich będzie lepiej, ale lepiej nie będzie. Pozytywne myślenie to nie wszystko, myśli należy przeistaczać w czyny. Bez konkretnego działania nie możemy liczyć na konkretne wyniki.

Najważniejszy w każdym działaniu jest początek.

Przed sylwestrem warto w samotności usiąść, przygotować odpowiednie materiały, wziąć głęboki oddech i z otwartym umysłem wykonać kilka prostych kroków. Pamiętam okres w moim życiu, w którym tego nie robiłem i dziś, kiedy to już czwarty raz zasiadam przed stołem z kilkoma kartkami papieru wraz z wielkim kalendarzem książkowym w formacie A4 stwierdzam – cholera to ma pozytywny wpływ na rzeczy, jakie mają się wydarzyć w nowym roku.

Rachunek sumienia

Zazwyczaj ocenę moralną własnego postępowania wykonuje się tuż przed przystąpieniem do sakramentu pojednania – dla niektórych to zbyt często.

Jednak grudzień – ostatnia stacja starego roku to miesiąc będący doskonałą okazją na jego podsumowanie. Dlaczego by nie skorzystać z tradycyjnej formy i szczerze nie odpowiedzieć sobie na kilka pytań ?

–Co przez ostatnie dwanaście miesięcy udało mi się osiągnąć ?

-Jakie cele udało mi się zrealizować ? A jakich nie ?

–Ile osób skrzywdziłem ?

–Ile osób zdołałem pokochać ?

-Ile pieniędzy udało mi się zarobić ?

I te najważniejsze;

–Dlaczego przytyłem aż dziesięć kilogramów ?

Znając odpowiedzi na powyższe pytania można przejść do tworzenia.

Czas zamienić postanowienia w cele

Kto nie planuje, ten planuje porażkę.

Wiele osób przed rozpoczęciem nowego roku kończy jego kreowanie na wypowiedzeniu na głos – noworocznego postanowienia;

-Przez cały nowy rok będę fit.

-Schudnę dwanaście kilogramów.

-W tym roku na pewno będę już bogaty.

-Rzucę pracę i zacznę realizować swoje marzenia.

Na tym się zazwyczaj kończy.

Panuje powszechna niechęć do planowania i wyznaczania celów. Nie wiem, czy wynika to z lenistwa, braku chęci a może po prostu z nie wiedzy jak się do tego zabrać. Gdy zadaje pytanie niektórym znajomym ;

-Jakie masz plany na nowy rok i co byś chciał w nim osiągnąć ?

Słyszę odpowiedź;

-Ja tam nie planuje bo jak już zaczynam to zwykle nic z tego nie wychodzi.

No cóż, samo planowanie to dopiero początek, a powyższa odpowiedź jest zazwyczaj wyrobionym przeświadczeniem, które bardzo często przejmujemy od starszego pokolenia. Pieprzyć to!

Warto we właściwy sposób zaplanować to, co chcemy poczuć w nowym roku. Gdzie się znaleźć i jak się czuć. Nie zapominając o konsekwentnej realizacji listy celów jaką sami tworzymy.

Marzenia to realne cele z odroczonym terminem realizacji

Mając już zaplanowany nowy rok można przejść do mniejszych spraw.

Koniec roku to świetny czas na uporządkowanie szafy

Może dla wielu to idiotyczny pomysł, aby przed nowym rokiem walczyć ze szwadronami niechcianych ciuchów w szafie. Jednak czy na pewno chcemy to robić po sylwestrze? Będąc zmęczeni nocną zabawą i dręczeni przez kaca.

Wyselekcjonuj ciuchy, w których masz zamiar chodzić i pozbądź się tych starych, niepasujących do twojego image’u w nowym roku. Sprzedaj je, oddaj potrzebującym, wyślij do Somalii lub spal uszczęśliwiając dziurę ozonową.

Szafa to za mało. Porządek w papierach też się liczy

Porządek w szafie to stanowczo za mało. Zajrzyj co się dzieje w twoim biurze. Zarówno tym domowym jak i tym mieszczącym się w twojej pracy.

Uporządkuj swoją szufladę, wyrzuć stare papiery, posegreguj dokumenty. Pozałatwiaj wszystkie zaległe sprawy w urzędach, zapłać wszystkie rachunki i nie zapomnij o ostatniej racie kredytu we Frankach. Pozbieraj również wszystkie wizytówki do kupy, jakie udało Ci się do tej pory zebrać i poszperaj w nich. Może znajdziesz wśród tych wielu na co dzień nic nieznaczących kartoników kontakt do życiowej miłości, partnera biznesowego lub nowej lepszej pracy.

Pora spłacić długi

Po co wchodzić w nowy rok z długami. Przez nie możemy stracić swych bliskich i przyjaciół. Dom, który budowaliśmy przez wiele lat, a nawet palce u rąk.

-Panie premierze !Jak żyć bez palców ?

Spłać wszystkie długi i zacznij planować nowy rok budżetowy pamiętając, aby nie uchwalać go, jeżeli jest on deficytem.

Czas powiedzieć – Przepraszam

Tutaj warto wrócić do odpowiedzi na pytanie, jakie zadaliśmy sobie podczas robienia „rachunku sumienia”;

–Ile osób skrzywdziłem ?

Jeśli na tej liście znajduje się ktokolwiek to pokaż, że jesteś wyżej od szarej masy i wykaż się szarmancką inteligencją.

Zadzwoń, napisz list, lub wyślij wiadomość przez messengera. Może być to twój wróg, był(a)y, a nawet kolega, z przedszkola, którego katowałeś w okresie dzieciństwa. Wcale Cię to nie zgorszy a tylko pokaże, że jesteś lepszy od tej wszechobecnej ciemnoty – Przepraszam was za te słowa.

Jeśli natomiast na tej liście nie znalazło się choć jedno nazwisko – to nie wierzę.

Tik-tak, tik-tak. Być może czytasz to w grudniu a może i w ostatni dzień starego roku. Nie ważne. Istotne jest to, abyś zrobił cokolwiek dobrego jeszcze w starym roku, aby miało to pozytywny odzew w tym nadchodzącym.

Czasu do godziny 00:00 i wystrzelenia korka od pierwszej butelki szampana jest coraz mniej. Szczęśliwego, efektywnego nowego roku, realizacji planów, marzeń i czegokolwiek tylko chcecie. Życzy…