Istnieje ponad 23 tysiące różnych wtyczek do WordPressa, a każdego dnia przybywają nowe. Więc jak tu wybrać te najlepsze? Te, które usprawnią naszego bloga, a samo blogowanie uczynią prostą czynnością dnia powszedniego?

Dodatki do WordPressa są niezbędne

Kategorii wtyczek do WordPressa jest wiele, a mówiąc dosadnie ZBYT WIELE! Jedne zajmują się spamem, drugie optymalizacją twojego bloga, inne integrują bloga z serwisami społecznościowymi, tworzą statystyki twojej strony i tak w nieskończoność…. Jedno jest pewne, są NIEZBĘDNE. Gdy rozpoczynałem swą przygodę z blogowaniem nie miałem żadnej wiedzy o wtyczkach. Instalowałem to, co wydawało mi się potrzebne. Praktyki te doprowadziły mojego bloga do stanu przeciążenia. Zamiast podróżować Dreamlinerem, tłukłem się Tupolewem Tu 154 oczekując tragicznej śmierci mojego blogaska. Dlatego też powstała lista….

10 najlepszych i niezbędnych wtyczek WordPress

Google XML Sitemaps – obowiązkowa wtyczka do WordPressa. Jeżeli chcesz, aby Wujek Google, szybciej Cię odwiedzał i dawał lepsze prezenty, to musisz ją mieć. Wtyczka ta tworzy mapę twojej strony, dzięki czemu robociki wujka Google, przeczesują twojego blogaska. Dodatkowo spełnia funkcje pingera.

WP-Optimize – Wtyczka ta optymalizuje twojego bloga, odchudza go, dzięki czemu szybciej się wczytuje. Dokładnie nie wiem jak działa. Wiem natomiast, że jest skuteczna i nie trzeba jej zbytnio konfigurować.

WordPress SEO by Yoast – Mówi się, że jest to najlepsza wtyczka SEO do WordPressa. Korzystam z niej na jednym z blogów. Jestem z niej zadowolony, mimo jednej ogromnej wady. Mianowicie jest cholernie ciężka w konfiguracji. Dlatego ciekawą alternatywą jest All In One SEO Pack. Wtyczka jest prostsza w obsłudze, a przy odpowiednim doborze słów kluczowych daje nieziemskie wyniki.

Google Analytics – Chcesz korzystać z narzędzia Analytics od wujka Google, musisz zintegrować swojego bloga z Analytics. Właśnie dzięki tej wtyczce, dodając kod śledzenia.

Simple Social Buttons– Wtyczka umożliwia wyświetlanie przycisków, dzięki którym twój czytelnik może podzielić się twoim wpisem na portalach społecznościowych takich jak facebook, twitter, google +. Być może nie jest ona niezbędna, ponieważ dziś, większość szablonów posiada zintegrowane przyciski dzielenia się treścią.

Simple Social Icons – Zajebista minimalistyczna wtyczka, która podpina nam ikony społecznościowe w bocznym pasku sidebar. Możliwość edycji ikon jest dość ograniczona, ale właśnie, dlatego jest cudowna J

BackWPup– Wielu z nas zapomina, że nasz blog jest naszym aktywem. Spójrz ile czasu poświęcamy na jego założenie i prowadzenie. Nie możesz pozwolić sobie na stracenie tego wszystkiego. Wtyczka ta pozwoli Ci na stworzenie Kopii zapasowej twojego całego bloga bez potrzeby logowania się do phpmyadmin.

Jetpack – Wtyczka tylko i wyłącznie dla blogów WordPress postawionych na własnych hostingach. Jest to bardziej narzędzie wielofunkcyjne niż wtyczka spełniająca konkretne zadanie. Najbardziej cenię ową wtyczkę za prowadzenie statystyk.

Disqus Comment System – Dlaczego owy system komentarzy? Ponieważ jest ŁADNY! Ten argument powinien w zupełności wystarczyć, choć jeżeli tak nie jest, TO…. Disqus posiada takie funkcje jak:

Możliwość logowania za pomocą konta Disqus, Facebook, Twitter, Google
Wątkowanie komentarzy
Ocena komentarzy (+1/-1)
Sortowanie komentarzy
Czarne i białe listy, łatwa walka ze spamem
Możliwość dostosowania do swojego stylu za pomocą CSS
Subskrypcja przez RSS/mail

WordPress Ad Widget – W dzisiejszych czasach, gdy blogi stają się komercyjną maszynką służącą do drukowania pieniędzy. Coraz częściej przydają się narzędzia „marketingowe”, dzięki którym w prosty sposób wyświetlane są reklamy. A Jaka jest najprostsza forma reklamy?…. Zwykły obrazek nadal świetnie się sprawdza. „Ad Widget” umożliwia przekazywanie $informacji$ w formie kwadratów 125×125 lub w innym wymiarze na pasku bocznym. Akurat ta wtyczka jest zbędna, ale ułatwia „marketingowy life” naszego bloga.

Prawda jest taka, że za każdym blogiem stoi inna osobowość, inny styl, a więc inne wtyczki WordPress. Przedstawiłem własną listę 10 niezbędnych pluginów, czy sprawdzą się one u kogoś innego? Nie wiem. Złota rada – nie przesadzajcie z ilością zainstalowanych wtyczek do WordPressa.