Wielu ludzi przykleja systemowi dystrybucji MLM łatkę z dopiskiem „Piramida Finansowa” Czy mają ku temu solidne podstawy ?

Taka jest szczera prawda. Większość społeczeństwa podchodzi do marketingu sieciowego jak do piramidy finansowej wyciągającej z ich kieszeni ciężko zarobione pieniądze. Pozostawiając ich jednocześnie smutnemu losowi. Czyli tak naprawdę-porażce. Faktem jest to, że istnieje mnóstwo przypadków oszustw i wyłudzeń. Firm działających w systemie dystrybucji mlm, które były tworzone specjalnie po to, aby zaskarbić zaufanie innych. Znaczy się klientów… a następnie wycyckać ich zabierając pieniądze, które trafiały po całym szwindlu na zagraniczne konta tych nieoficjalnych właścicieli firm widm istniejących na rynku przez jakiś czas. Bo oficjalnie na szczycie takiego oszustwa stoi prawie zawsze ”słup” czyli pan Kazik trzymający w dłoni butelkę wina opierający się o sklep monopolowy mieszczący się na twoim osiedlu.

Tworzy się w ten sposób błędne przeświadczenie na temat funkcjonowania firm opartych o system mlm. Przypisując im wszystkim. Status piramidy finansowej. Przez co często wiele zdolnych osób traci szanse na utworzenie dochodowego biznesu.

Gdzie leży przyczyna błędnego przeświadczenia na temat MLM ?

Niestety przyczyną takiej sytuacji jest zwykła ciemnota naszego ludu. Bez urazy. Bo tak szczerze sam stałem się jej ofiarą. Ponieważ moim zdaniem. Wszelkie porównania marketingu sieciowego do piramidy finansowej biorą się z braku odpowiedniej edukacji na ten temat. Czy przypominasz sobie, aby w szkole na lekcji ”Podstaw przedsiębiorczości” były omawiane zasady funkcjonowania firm opartych o system mlm ? Zagrożenia wynikające z ich działania, prawidłowej etyki funkcjonowania oraz różnice, jakie istnieją pomiędzy takim przedsiębiorstwem a tym tradycyjnym ? Bo ja nie. Owszem były omawiane spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i bez niej. Zasady funkcjonowania działalności jednoosobowej oraz korporacji ale nic poza tym. Z jednej strony brak edukacji na temat marketingu sieciowego z drugiej. Fala negatywnych informacji płynących z wieczornego wydania wiadomości.

Nazwa firmy, czas jej funkcjonowania, łączna kwota, na jaką zostali oszukani jej klienci oraz niewyjaśnione do tej pory okoliczności zniknięcia całego majątku firmy. To główne tematy zainteresowań dziennikarzy. Brak jakiejkolwiek próby przesłania pozytywnego przekazu. Nie podaje się szczegółów, zasad funkcjonowania, świadczonych ”usług” ani nawet odnośników do listy anty-firm oraz tej rzetelnej listy legalnie funkcjonujących firm w systemie dystrybucji marketingu sieciowego. Moim skromnym zdaniem powinno to nastąpić. Czas najwyższy na małe oświecenie…

Co to jest piramida finansowa?

Zgodnie z opisem znajdującym się na Wikipedii jest to:

–struktura finansowa, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych uczestników, stojących niejako niżej w tej strukturze.

-Mechanizm działania piramid finansowych polega na pozyskiwaniu przez ich założycieli jak największej liczby uczestników, którzy – zachęceni obiecywanymi zyskami – wpłacają im pieniądze. W praktyce rzadko są świadczone usługi finansowe. Organizatorzy namawiają zwykle ich uczestników piramidy finansowej do werbowania kolejnych osób. Z tego powodu piramidy finansowe są z góry skazane na upadek, bowiem system wymaga lawinowego dopływu nowych uczestników, a taka możliwość jest ograniczona.

Firmy działające na zasadzie piramid finansowych zawsze obiecują złote góry i osiągnięcie dynamicznego dochodu pasywnego. Jest to główna siła napędowa, dzięki której piramidy się rozrastają. No ale przecież każdy z nas chce być bogaty, prawda ?

Na nieszczęście dla branży marketingu sieciowego. Istnieje bardzo wiele podobieństw, przez które złudnie. firmy oparte o ten system przypominają piramidy finansowe. Jeżeli chodzi o sposób organizacji to są praktycznie identyczne. Jednak występują stanowcze różnice, dzięki którym branża mlm nadal jest na topie i zyskuje coraz to bardziej na popularności.

Podstawowe różnice między piramidą finansową a firmą opartą o system marketingu sieciowego.

Różnica pierwsza:

W piramidzie finansowej. Chcąc zarabiać pieniądze jesteśmy zmuszeni do regularnego rekrutowania nowych uczestników. Bez takiego działania piramida upada.

W firmach marketingu sieciowym. Mamy kilka możliwości. Możemy kupować produkty dla siebie. Polecać je wśród członków naszej rodziny i znajomych (Zasada rekomendacji), dzięki której redukujemy własne wydatki za zakup produktów firmy. Możemy również stać się jej partnerem budując struktury. Nie piramidy a zespoły sprzedażowe oraz zespoły liderów. Można to porównać do pracy przedstawiciela handlowego, który nie tylko sprzedaje ale również werbuje kolejnych.

Różnica druga:

Pieniądze obracane w firmach marketingu sieciowego pochodzą ze sprzedaży oferowanych przez nią produktów. Na ogół są to produkty wysokiej jakości. Łatwo dostępne oraz praktyczne dla ich przedstawicieli, oraz klientów.

W piramidach finansowych handlujemy produktem niematerialnym. Najczęściej pseudo produktem finansowym lub też pustą informacją wraz z obietnicą szybkiego i dużego dochodu. W rzeczywistości… Zyski piramid finansowych pochodzą z kolejnych wpłat uczestników chorobliwego systemu.

Różnica Trzecia:

Firmy marketingu sieciowego posiadają swoje siedziby, adresy, telefony. Prezentują jawnie swych prezesów oraz przedstawicieli. Można przyjść do jej centrali. Wyjaśnić konkretną sprawę i uzyskać niezbędne informacje.

W Piramidach finansowych jest na ogół telefon i… strona internetowa z fałszywymi danymi. Owszem istnieją firmy ze swoimi siedzibami ale tylko w tych bardzo dobrze zorganizowanych. Często bywa tak, że piramida finansowa nie ma swego oficjalnego przedstawicielstwa w kraju, jakim funkcjonuje. Przez co… Podczas walki z taką firmą powstają różnego rodzaju komplikacje podczas próby odzyskania swoich pieniędzy

Różnica czwarta:

Firmy marketingu sieciowego budują swój biznes dbając o swoich sprzedawców i klientów. dostarczając im wiedzę i organizując spotkania informacyjne wyjaśniające zasady działania w marketingu sieciowym. Wszystko jest jawne.

Piramidy finansowe z kolei. Nastawione są wyłącznie na uzyskanie pokaźnego zysku, a następnie zamknięcie swej działalności i wyprowadzenie pieniędzy na zagraniczne konta. Porzucając uczestników piramidy na pastwę losu.

To tylko podstawy

Są to podstawowe różnice ukazujące różnice pomiędzy piramidą finansową a firmami opartymi o marketing sieciowy. Istnieje jeszcze kilka szczegółów w funkcjonowaniu obydwu działalności. Dodatkowo dochodzi kwestia etyki zawodowej, rzetelności oraz uczciwości wśród branży mlm, oraz sprzedaży bezpośredniej lecz to już temat na inny wpis.

Dziś, aby uniknąć współpracy z piramidą finansową, istnieje wiele stron, które posiadają aktualne informacje o wspomnianych organizacjach. Dobrym źródłem jest strona Network Magazyn, która stworzyła…

Listę uczciwych i rzetelnych Firm w branży marketingu sieciowego oraz sprzedaży bezpośredniej.

oraz

Listę Anty-Firm.

Mając wątpliwości co do konkretnej firmy oferującej tobie współpracę. Sprawdź ją unikając tym samym doświadczenia bólu wynikającego z ujrzenia pustego portfela i nagłego rozpłynięcia się firmy a w sumie to piramidy finansowej.