Do II wojny światowej Jaworki wraz ze Szlachtową, Białą i Czarną Wodą wchodziły w skład tzw. Rusi Szlachtowskiej. Jej mieszkańcy sami siebie nazywali Rusnakami lub Rusinami, bywali również nazywani Łemkami. W odróżnieniu od sąsiadów swoje grekokatolickie nabożeństwa odprawiali przed ikonostasem w cerkwi. Określenie Rusini Szlachtowscy dla tej niewielkiej grupy etnicznej utworzył wybitny polski etnograf Roman Reintuss.

Po wysiedleniu Łemków na tych terenach stopniowo zaczęli się pojawiać nowi osadnicy, a cerkiew przemieniono w kościół. Na halach pojawili się pasterze, którzy wędrują tutaj co roku z Podhala. Gnają stada owiec i przez kilka letnich miesięcy gazdują na bacówkach.

Ochronie podlegają tutaj głównie środowiska leśne i naskalne z bogactwem roślin i zwierząt. Przez rezerwaty bądź w ich pobliżu wiodą znakowane szlaki turystyczne: piesze, konne i rowerowe, umożliwiające ich zwiedzanie.

Jaworki stadnina koni swoim gościom oferuje przede wszystkim rajdy i przejażdżki konne, spacery, a zimą kuligi. Prowadzi naukę jazdy od podstaw – chętni mogą doskonalić swoje umiejętności na ujeżdżalni. Spacery, nawet dla początkujących, odbywają się górskimi trasami, pod opieką doświadczonego pracownika stadniny. Natomiast trasa kilkudniowego rajdu po górskich bezdrożach Małych Pienin, Beskidu Sądeckiego, Wyspowego i Gorców uzależniona jest od umiejętności jeźdźca. Warto dodać, że do stadniny można przybyć z własnym koniem.

W ośrodku organizowane są spotkania integracyjne, imprezy okolicznościowe i ogniska nie tylko dla ludzi związanych z końmi. Szczególnie widowiskowe są jesienne gonitwy za lisem, tzw. Hubertus, czy zimowe kuligi z pochodniami, zakończone poczęstunkiem przy ognisku. Wszystko odbywa się w miłej, przyjaznej atmosferze, w poczuciu bezpieczeństwa, o które dbają pracownicy stadniny.

Turyści mogq skorzystać z noclegu w leżącym na terenie stadniny stylowym, drewnianym domku Pod Włodkiem. Opodal niego znajduje się drewniana, obszerna wiata z ławami i stołami, a także wydzielonym miejscem na ognisko, nad którym na specjalnym ruszcie można przygotować posiłek. Tuż obok stadniny znajduje się Muzyczna Owczarnia, słynąca z koncertów rockowych, bluesowych i jazzowych.

Stadnina jest Ośrodkiem Górskiej Turystyki Jeździeckiej afiliowanym przy PTTK. Dysponuje odpowiednio wyszkoloną kadrą przodowników, tylko tacy mają uprawnienia do prowadzenia konnych wycieczek wysokogórskich. Dla chętnych stadnina organizuje kursy i egzaminy na Przodowników Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK, umożliwia również odbycie stażu przodownickiego. Prowadzone są szkolenia na poszczególne Jeździeckie Odznaki Turystyki Górskiej.

Z bogatej oferty stadnina proponuje przede wszystkim: rajdy konne po górach – weekendowe i wielodniowe, kilkugodzinne wyjazdy w teren, spacery, naukę jazdy kuligi, pensjonat dla koni, „zielone kuligi” -przejażdżki wozem taborowym, ognisko (zimą pod wiatą), organizację imprez i uroczystości.

– Kto raz zasmakował przejażdżek konnych, ten często do nas wraca – mówią pracownicy stadniny. Zapewne nie tylko o konie tu chodzi. Turyści wracają z powodu wspaniałej atmosfery, gościnności, a przede wszystkim niespotykanych gdzie indziej walorów krajobrazowych i możliwości odwiedzenia bogatych kulturowo dawnych połemkowskich wiosek: Białej Wody, Czarnej Wody, Jaworek.

anonserek.pl/kamerki