Które wykorzystuje na moim skromnym blogasku. Automatyzując, udoskonalając i optymalizując pracę na nim.

Istnieje ponad 23 tys. różnych wtyczek do WordPressa które odpowiedzialne są za kilkadziesiąt funkcji na tej platformie. Służą nam. Blogerom i im blogom. Chociażby do zmiany czcionki w poszczególnych sekcjach naszego bloga po optymalizację jego treści pod kątem SEO. Kończąc na wpakowaniu dodatkowych wigdetów pozwalających na poszerzanie grona naszych odbiorców. Dodatkową trudnością jest to, że prawie każdy szablon WordPress jest inny i istnieje duże prawdopodobieństwo, że każda zainstalowana wtyczka będzie wyglądać zupełnie inaczej.

Wspomnę, że każdego dnia przybywa setki nowych wtyczek. Dlatego ich właściwy wybór nie należy do łatwych. Jak więc w tak dużej ilości dostępnych pluginów dobrać te najlepsze? Te, które usprawnią naszego bloga, a samo blogowanie uczynią prostą czynnością dnia powszedniego. Jedno jest pewne…

Dodatki do WordPress są niezbędne

Kategorii wtyczek do WordPressa jest wiele, a mówiąc dosadnie. Zbyt wiele ! Jedne zajmują się spamem, drugie optymalizacją twojego bloga. Inne z kolei integrują bloga z serwisami społecznościowymi, tworzą statystyki twojej strony i tak można by wymieniać w nieskończoność… Chcesz jednak stworzyć bloga idealnego. Doskonałego choć tylko dla Ciebie. Bo w pierwszej kolejności. Tobie jako Blogerowi. Własny serwis powinien się podobać. To będziesz zmuszony do instalacji wtyczek.

Pamiętam czas, gdy rozpoczynałem swą przygodę z blogowaniem. Nie posiadałem żadnej specjalistycznej wiedzy na temat wtyczek. Wprawdzie mówiąc nie sądziłem nawet, że są tak bardzo potrzebne. Instalowałem więc to, co wydawało mi się choć w niewielkim ułamku za niezbędne. Praktyki te doprowadziły mojego bloga do stanu przeciążenia. Zamiast podróżować Dreamlinerem, tłukłem się Tupolewem Tu 154 oczekując tragicznej śmierci mojego blogaska. Dlatego też powstała lista….

12 najlepszych i niezbędnych wtyczek WordPress

Jest to lista dwunastu pluginów. Jakie zainstalowałem na zakupionym szablonie ”Everest” Nie wiem, jaki efekty końcowy przyniesie instalacja wymienionych niżej wtyczek na twoim szablonie WordPress. Pamiętaj. Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność.

Jetpack z WordPress.com – Wtyczka tylko i wyłącznie dla blogów postawionych na własnych hostingach i na platformie WordPress. Jest to bardziej narzędzie wielofunkcyjne niż wtyczka spełniająca konkretne zadanie. Najbardziej cenię wymienione narzędzie za prowadzenie statystyk. Dodatkowo służy mi jako ochrona przed niechcianymi atakami, optymalizator zdjęć i obrazów i w niewielki sposób przyczynia się do zwiększania zasięgu publikowanej na blogu treści. Posiada również mnóstwo innych funkcji. Niektóre z nich są rzecz jasna płatne.

WordPress SEO by Yoast – Mówi się, że jest to najlepsza wtyczka SEO pod platformę WordPress. Korzystam z niej na jednym z blogów. Jestem z niej zadowolony, mimo jednej ogromnej wady. Mianowicie jest cholernie ciężka w konfiguracji. Dlatego ciekawą alternatywą jest All In One SEO Pack. Wtyczka jest prostsza w obsłudze, a przy odpowiednim doborze słów kluczowych daje zadowalające wyniki.

Disqus Comment System – Dlaczego ten system komentarzy jest tak bardzo popularny ? Chyba tylko dlatego, że jest… Ładny. Ten argument powinien w zupełności wystarczyć. Lecz jeżeli znajduje się tutaj śmiałek twierdzący, że to stanowczo za mało to…. Disqus posiada jeszcze takie funkcje jak:

Możliwość logowania się za pomocą konta Disqus, Facebook, Twitter, Google
Wątkowanie komentarzy
Ocena komentarzy (+1/-1)
Sortowanie komentarzy
Czarne i białe listy, łatwa walka ze spamem
Możliwość dostosowania do swojego stylu za pomocą CSS
Subskrypcja przez RSS/mail

Teraz wystarczy ?

Google Analytics by MonsterInsights – Chcesz korzystać z narzędzia Analytics od wujka Google ? Musisz zintegrować swojego bloga z nim właśnie dzięki tej wtyczce. Dodając jedynie kod śledzenia przy pomocy funkcji ”kopiuj-wklej” W taki sposób będziesz posiadał bardzo dokładne dane na temat swoich odbiorców i mógł w przyszłości planować bardziej efektywne kampanie.

WP-Optimize – Wtyczka ta optymalizuje twojego bloga. Odchudza go. Dzięki czemu szybciej się wczytuje co oczywiście jest bardzo lubiane przez Wujka Google. Dokładnie nie wiem jak działa. Wiem natomiast, że jest skuteczna i nie trzeba jej zbytnio konfigurować a przecież bycie fit jest dziś w modzie. Więc tak czy siak. Wtyczka ta jest obowiązkowa.

Advanced Recent Posts i Related Posts by Zemanta – Przedstawiam te dwie wtyczki w jednym podpunkcie ponieważ spełniają jedną i tę samą funkcję. Tylko że w innych obszarach bloga. Mianowicie podpowiadają czytelnikowi, na co warto jeszcze zwrócić uwagę. Jedna podsuwa ekstra treść tuż pod świeżo przeczytanym postem. Druga robi to na pasku bocznym.

Simple Social Icons – Minimalistyczna wtyczka, która podpina nam ikony społecznościowe w bocznym pasku sidebar. Czytelnik w ten sposób szybko i wygodnie może przejść do kanałów social, na których się promujemy i zacząć nas obserwować. Możliwość edycji ikon jest dość ograniczona, ale właśnie, dlatego ta wtyczka jest taka cudowna.

TentBlogger 404 Repair – Wtyczka odpowiadająca za pewnego rodzaju porządek. Za pomocą jednego kliknięcia usunie nam wszystkie błędy typu 404 i podsunie odpowiednie odnośniki tak, aby czytelnik nie zniechęcił się do naszego blogaska.

Facebook FanBox Popup i Instagram Feed – Obie odpowiedzialne za nasze kanały w social media. Ta odpowiedzialna za Facebooka umożliwia pojawienie się wyskakującego okienka (Przez wielu nielubianego) wraz z treścią, jaką publikujemy za pomocą danego kanału oraz z przyciskiem ”Lubię to” oczywiście nie natychmiast po wejściu na bloga. Tylko po odpowiednim czasie. Który sami ustawiamy. Natomiast ta służąca do promocji naszego profilu na instagramie wyświetla w pasku bocznym ostatnie kilkanaście zdjęć, jakie opublikowaliśmy.

Anti-spam – Uchroń się od zbędnych spamerskich komentarzy i zainstaluj ową wtyczkę. Problem z przymusem tłumaczenia i odpowiadania na komentarz napisany w języku mandalajskim. Zniknie raz na zawsze.

No i fajnie

Szczerą prawdą jest, że za każdym blogiem stoi inna osobowość. Inny styl pisania, komentowania oraz odmienny światopogląd. Więc również i inne wtyczki WordPress. Sprawdź, które pasują do Ciebie i twojego bloga.